12 K-Pop Bops, ktorým neveríme, má 10 rokov

  12 K-Pop Bops, ktorým neveríme, má 10 rokov

Pri pohľade späť na uplynulé desaťročie sme boli obdarení hrsťou skvelej hudby od našich obľúbených idolov. Keď bol tento žáner na medzinárodnej scéne ešte čerstvý, mnohé hity, ktoré v tom čase vyšli, pomohli K-popu stať sa jedným z najpočúvanejších hudobných štýlov.

Nič z toho by sa nestalo, keby nebolo úžasnej zostavy druhej generácie K-popu, ktorá nielenže dala K-popu novú expozíciu, ale tiež zaviedla do série nové vlastné koncepty a pravidlá.

Staré, ale zlaté, tu je 12 skladieb, ktoré tento rok 2019 oslávia 10 rokov!1. Generácia dievčat – „Jéj“

Pred 10 rokmi bola skladba „Gee“ od Melona korunovaná ako „Song of the Decade“ a táto pieseň prežila, aby rozprávala príbeh! Tento hit, ktorý je na vrchole rebríčka a ocenený hitom, skutočne odštartoval kariéru Girls’ Generation, pretože dodnes zostávajú jednou z najpopulárnejších dievčenských skupín.

2. Super Junior – „Prepáč, prepáč“

Super Junior bez ospravedlnenia prilákal do sveta K-popu množstvo fanúšikov a keď vidíme túto úchvatnú zostavu členov, dokonale chápeme prečo! Sme jednoducho vďační za to, že sme boli odmenení jedným z najlegendárnejších vydaní skupiny.

3. 14:00 – „Znova a znova“

Je tu opäť ďalší veľký hit z roku 2009! S „Again & Again“ sa členovia 2PM, ktorí boli vtedy iba nováčikmi, vyšvihli na hviezdu! Vďaka tejto skladbe získala skupina svoje prvé víťazstvo v hudobnej šou a vyhrala pieseň roka na KBS Song Festival v roku 2009.

4. Wonder Girls – „Nobody“ (anglická verzia)

Nikto si nemyslel, že táto pieseň môže byť ešte úžasnejšia, no tieto úžasné dámy nám dokázali, že sa mýlime! Po predchádzajúcom vydaní v roku 2008 sa pieseň o rok neskôr vrátila k životu a slúžila ako debutová pieseň skupiny v USA, pričom bola celá v angličtine.

5. 2NE1 – „Je mi to jedno“

Spôsob, akým 2NE1 vzal svet K-popu útokom, je bezprecedentný. V tom istom roku od ich debutu skladba dominovala online aj offline rebríčkom, vďaka čomu sa meno dievčat v hudobnom priemysle stabilne drží. Kvôli komerčnému úspechu bolo nakoniec vydaných niekoľko verzií a remixov „I Don’t Care“.

6. FTISLAND – „Dúfam“

Okrem toho, že „I Hope“ je okamžitým ziskom prvého miesta už po 13 dňoch od vydania, je krásnym majstrovským dielom a jednoducho jednou z najlepších skladieb od FTISLAND k dnešnému dňu.

7. Dievčatá s hnedými očami – „Abracadabra“

Divoká a ohnivá scenéria za „Abracadabra“ znamenala pozoruhodnú zmenu konceptu tejto skupiny. Je pravda, že nový štýl získal veľkoryso pozitívnu spätnú väzbu. Ich kľúčová choreografia, „Arogantný tanec“, bola taká slávna, že PSY zaplatil autorské poplatky, aby ju mohol zahrnúť do svojho hudobného videa „Gentleman“.

8. KARA - 'Pán'

Ďalšou chytľavou skladbou a choreografiou, ktorá vám proti vašej vôli ostane uviaznutá v hlave, je „Mister“ od KARA. Nielenže bola dobre prijatá v Kórei, ale doslova vtrhla do japonských karaoke miestností ako najobľúbenejšia melódia na spievanie. Pôvodne tiež slúžila ako ich japonská debutová pieseň.

9. G-Dragon – „lámač sŕdc“

G-Dragon pri spustení svojej sólovej kariéry na veľkú radosť svojich fanúšikov vytvoril viac sŕdc, než ich zlomil. „Heartbreaker“, ktorý slúžil ako hlavný singel jeho prvého albumu, mal významný vplyv, pretože len v roku 2009 sa z neho predalo viac ako 3 milióny digitálnych stiahnutí.

10. 4 minúty – „horúci problém“

Dievčenské skupiny boli horúcou témou už v roku 2009 a 4Minute nebola výnimkou. Ako ich debutový singel „Hot Issue“ zožal obrovský úspech, čo umožnilo rastúcim dámam ukázať K-popovej scéne, čo v nich skutočne je.

11. SHINee – „Ring Ding Dong“

Túto skladbu netreba vôbec predstavovať, pretože každý fanúšik K-popu, starý aj nový, ju pozná naspamäť. „Ring Ding Dong“ je len jedným z mnohých hitov, ktoré nám SHINee v priebehu rokov priniesli. Zaujímavé je, že jej podmanivý refrén je taký návykový, že pieseň bola najviac zakázaná pred prijímacími skúškami na vysokú školu v Južnej Kórei.

12. T-ara - „Bo Peep Bo Peep“

Kritici hodnotili ako potenciálny prvý hit skupiny, T-ara počas svojho comebacku propagovala „Bo Peep Bo Peep“. Ako sa predpovedalo, titulná skladba ich priviedla k sláve a pomohla dievčatám zabezpečiť si miesto na trhu v Kórei aj v Japonsku.

Ktorú starú hudbu máte najradšej? Dostalo sa do zoznamu? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie!

Esmee L. je marocký živý snílek, spisovateľ a nadšenec Hallyu.