33. ocenenie Golden Disc Awards vysvetľuje, ako boli BTS a iKON určené ako víťazi hlavnej ceny

  33. ocenenie Golden Disc Awards vysvetľuje, ako boli BTS a iKON určené ako víťazi hlavnej ceny

33. komisia udeľovania cien Golden Disc Awards sa podelila o podrobnosti týkajúce sa BTS a iKON Daesang tento rok vyhráva.

6. januára si BTS odniesli domov svoje historicky druhú veľkú cenu (Daesang) za album roka (Disc Daesang) na 33. odovzdávaní cien Golden Disc Awards za ich album „Love Yourself: Answer“. iKON tiež získal svoj vlastný Daesang za digitálnu pieseň roka (Digital Daesang) za ich hit z roku 2018 „Love Scenario“.

Krátko nato kórejské spravodajstvo Ilgan Sports vydalo správu podrobne o tom, ako komisia 33. ročníka Golden Disc Awards určila BTS a iKON za ich víťazov Daesang.Podľa správy boli údaje pre ocenenia Daesang založené na údajoch o predaji albumov vydaných medzi decembrom 2017 a novembrom 2018. Údaje o predaji boli prevzaté zo štatistík Gaon Chart do decembra 2018. V prípade, že umelec vydal viac ako jeden album v v tomto časovom období komisia vyberie album s najvyšším predajom, ktorý bude nominovaný. V hodnoteniach cien Bonsang a Daesang boli tiež vylúčené varietné a dramatické albumy a piesne OST. Albumy boli udelené len vtedy, ak mali šesť alebo viac nových skladieb. Toto vylúčilo akékoľvek intrá, outro, inštrumentálne skladby, ako aj rôzne verzie skladieb na tom istom albume.

Celkové skóre určili zo 70 percent tržby a z 30 percent odborné hodnotenie komisie. Údaje o predaji Gaon Chart boli prevedené na skóre a použité ako štandard pre kvantitatívne hodnotenie, zatiaľ čo kvalitatívne hodnotenie vykonal výkonný výbor 33. Golden Disc Awards. Výkonný výbor pozostáva z 30 odborníkov z rôznych oblastí vrátane distribútorov, televíznych producentov, hudobných kritikov a popkultúrnych reportérov.

BTS, ktorí vyhrali album roka Daesang dva roky po sebe, dosiahli najvyššie body vo všetkých hodnoteniach a boli nepopierateľne vnímaní ako tohtoroční víťazi Daesangu. BTS zvýšili skóre ešte vyššie vďaka úžasným dvojmiliónovým predajom albumov „Love Yourself: Answer“. Výkonný výbor hlasoval za BTS a získali aj 29 z 30 hlasov v hodnotení Album roka. S takmer dokonalým skóre 99,7 bodu bola BTS v drvivej väčšine pred ostatnými nominovanými. Hneď po BTS bol EXO, ktorý získal skóre 55,6 bodu. Tri najlepšie albumy, ktoré porotcovia vybrali na rok 2018, boli od BTS, Wanna One a TWICE.

Tohtoročný výkonný výbor začal búrlivú diskusiu o spoľahlivosti predaja grafov. Dôvodom sú podozrenia vznesené minulý rok v súvislosti so spoľahlivosťou hudobných rebríčkov v reálnom čase. V tom čase sa zistilo, že niektoré albumy, ktoré nezískali veľkú podporu fanúšikov populárnej hudby, sa stále vyšvihli na prvé miesto v rebríčkoch hudby v reálnom čase. Výkonný výbor preto tento rok požadoval spravodlivejší a presvedčivejší proces hodnotenia. Výkonný výbor uviedol: „Zvýšili sme percentuálnu sadzbu pre kvalitatívne hodnotenie a naše hodnotenie sme založili na predaji albumov vybraných verejnosťou, ako aj samostatne, pričom sme zohľadnili rôzne aspekty našich nominácií.“

V kategórii albumov 33. ročníka udeľovania cien Golden Disc Awards sa konala trochu zaujímavá súťaž YG Entertainment. Predaj albumov pre iKON aj BLACKPINK bol pomerne vysoký a obe skupiny boli na čele, čo sa týka kvalitatívneho hodnotenia. S malým rozdielom v ich skóre len 3,4 bodu, BLACKPINK a iKON jasne preukázali schopnosti hudobnej veľmoci, ktorou je YG Entertainment. “Love Scenario” od iKON získalo 17 z 30 hlasov v hodnotení Digitálna pieseň roka. V hodnotení s viacerými možnosťami BTS, BLACKPINK a iKON vykazovali vysoké skóre s 29, 27 a 25 hlasmi.

Výkonný výbor Golden Disc Awards komentoval tohtoročné ocenenia slovami: „Rovnako ako môžu byť piesne na trhu populárnej hudby v súčasnosti vydávané rôznymi formami a spôsobmi, rozširujú sa aj rôzne platformy, na ktorých sa tieto piesne streamujú. Cieľom udeľovania cien Golden Disc Awards je flexibilne odrážať neustále sa meniace trendy a tok populárnej hudby a zároveň dbať na spravodlivosť a spoľahlivosť na najvyššej hodnote. Kórejský hudobný trh sa minulý rok oživil expanziou K-popu. Bol to rok plný silných aktivít, keď kórejskí umelci vystupovali po celom svete. Udeľovanie cien Golden Disc Awards bude aj naďalej miestom, kde sa neúnavne tlieska a podporuje tvrdá práca K-pop umelcov, ako aj priestorom na spätné obzretie sa za úspechmi týchto umelcov.

zdroj ( 1 )

Najlepší fotografický kredit: Xportsnews